Egy panellakás fürdőszoba felújítását mutatjuk be képekkel A-tól Z-ig

 

 

Ez volt a régi fürdőszoba, ezt kellet teljes mértékben átalakítanunk. Terv szerint a kád helyére épített zuhanyfülkét készítünk, illetve a mosdós szekrény helyett mosdópultot építünk.

régi fürdőszoba 1  régi fürdőszoba 2  régi fürdőszoba 3


 

 

Első fázisban le kellett szerelnünk a fürdőszoba kellékeket, majd a mosógép, mosdó, és kád kiszerelése következett. Ezután kezdődhetett a csempe, padlólap, és kád bontása, illetve az ajtó kiszerelése.

fürdőszoba bontás 1  fürdőszoba bontás 2  fürdőszoba bontás 3


 

 

Ha új konnektort, kapcsolót vagy lámpát szeretnénk elhelyezni vagy áthelyezni a fürdőszobában, akkor azt a burkolatok bontása után, de még a burkolási munka előtt kell elvégezni.


 

  

Ha elvégeztük a leszerelvényezést és az összes bontást, villanyszerelést, akkor következhet a vízszerelési fázis. Ez a munkamenet tartalmazhatja a régi csövek szelepek cseréjét, illetve az új kiállások építését is. Mi esetünkben kád helyett zuhanyfülke építés lesz folyókával és esőztetővel, amihez kialakítjuk az új vízcső és lefolyórendszert. Ehhez a rendszerhez csatlakoztatjuk a mosógép csöveit is, majd következik a mosdópulthoz való új sarokszelepek és csövek kiépítése.

vízszerelés 1  vízszerelés 2  vízszerelés 3


 

 

Mikor végeztünk a vízszereléssel, akkor kezdhetjük a burkolandó felületek síkba hozását azaz a kiegyenlítést (falkiegyenlítés és aljzatkiegyenlítés). De ezen fázisokat csak jól lealapozott felületeken végezhetjük, mert ha poros marad a kiegyenlítendő felület, akkor a ragasztó vagy a padlopon megrepedhet és elválhat. A falak kiegyenlítését gletteléssel, az aljzatok kiegyenlítését pedig padloponozással készítjük. Ezek után nekiállhatunk a zuhanykabin építésének. Ez a munkafázis tartalmazza a vízcsövek takarását falazással, a zuhyany aljzat betonozását, és a kifolyásgátló küszöb építését ytong téglából. Ha a falazott, betonozott, glettelt és padloponozott felület kiszáradt, utána kezdhetünk neki a vízszigetelésnek. Elsőként a hajlaterősítő szalagot építjük be a negatív sarkokba, majd ezután következhet a folyékony fólia felhordása, amit kétszer kell elvégeznünk a megfelelő eredmény elérése végett.

vízszigetelés kiegyenlítés 1  vízszigetelés kiegyenlítés 2  vízszigetelés kiegyenlítés 3


 

 

A vízszigetelésünknek másnapig száradnia kell, de addig is megépíthetjük a mosdópultunkat. Ytong téglából falazzuk fel a pult lábait, és erre ragasztjuk rá a speciális építőlemezt, ami a mosdópult teteje lesz, és ebbe fogjuk beépíteni vagy ráépíteni a mosdót. Az építőlemezen ki kell vágnunk a lefolyó illetve a csap helyét, hogy ezen keresztül be tudjuk kötni a szifont és a flexibilis vízcsöveket.

mosdópult építés 1  mosdópult építés 2


 

 

Miután megtörtént az összes előkészítés, szigetelés, építés, ajtó berakás, akkor elérkeztünk a fürdőszoba felújítás leglátványosabb eleméhez, a burkoláshoz. Érdemes burkolás előtt és a burkolatok megrendelése előtt egy látványtervet készítenünk, hogy minél jobban átlássuk a különböző színárnyalatú burkolatok találkozását, vagy az esetleges minták kinézetét. Ez a látványterv lehet 2D vagy akár 3D is.

burkolás látványterv 1     burkolás látványterv 3     burkolás látványterv 2


 

 

Burkolás előtt is alapozással kezdünk a jobb tapadás elérése végett, majd húzunk egy vízszintes vonalat ami mentén kezdjük felrakni a csempéket. Ez esetben függőleges mintát alkalmazunk, tehát a csempét fektetve rakjuk, hogy a díszcsík mérete megegyezzen a csempével és a fugák is fussanak. Ahol folyékony fólia van felhordva a falra, ott minden esetben flexibilis csemperagasztót használjunk. Jelen esetben elég sok pozitív sarok található a burkolás során, ezért műanyag élvédőt használunk, hogy a csempe széle ne látszódjon ki. Nem árt azonos színű élvédőt használni a fuga színével, mert így komplettebb lesz az összhatás. A fugahézagok egyforma tartásához pedig 3 mm-es hézagoló keresztet használunk. A mosdópult fölé is függőlegesen rakjuk fel a díszcsíkokat, ami közé építjük majd be a tükröt. A tükör ragasztását neutrális szilikon tömítővel végezzük el. Ha elkészültünk a falak burkolásával, akkor kezdhetjük a padlóburkolást amit szintén flexibilis csemperagasztóval készítünk el.

burkolás 1  burkolás 2  burkolás 3


 

 

A burkolás végeztével elérkeztünk a fugázáshoz, amit a burkoló munkálatok után legkorábban másnap lehet elkezdeni. Először is a csempék és padlólapok közül eltávolítjuk a hézagoló kereszteket, majd jó alaposan kitakarítjuk a fugahézagokat. Ha szükséges akkor egy nedves szivaccsal a burkolatokat is áttörölhetjük. Miután bekevertük az előírtaknak megfelelően a fugaanyagot, akkor kezdhetjük is a fugázást. Ehhez a panel fürdőszobához bézs színű Mapei fugázót használunk, ami megegyezik a csempeélvédő színével. Ha elvégeztük a fugázást és jó alaposan letöröltük a csempét - járólapot, akkor hagyjuk száradni azokat. Száradás után a zuhanyfülkén belüli negatív sarkokat gombaölős és penészgátlós sziloplaszttal húzzuk ki, ami szín azonos legyen a fugával. Erre azért van szükség, hogy megakadályozzuk a víz áteresztését a sarkokban.

fürdőszoba burkolás 1  fürdőszoba burkolás 2  fürdőszoba burkolás 3


 

 

Utolsó fázisként nem maradt más hátra, mint a vizes szerelvények bekötése és felszerelése. Az esőztetős zuhanyt felfúrjuk a csempére, és alatta felszereljük a csapot. Végezetül bekötjük és beszereljük a mosdó csapot, és leragasszuk a pult tetejére az új mosdót. Ezután már csak élvezni kell az álomszép új fürdőszobánkat!


 

 

És végezetül a már jól ismert "ilyen volt - ilyen lett" képek:

régi fürdőszoba 1  régi fürdőszoba 2  régi fürdőszoba 3

fürdőszoba burkolás 1  fürdőszoba burkolás 2  fürdőszoba burkolás 3


 

Barna István

06/70 538-3872 

profiburkolasbt@gmail.com

Árajánlatkérés